بهترین روش برای حذف موهای زاید چیست؟ (مقایسه روش های مختلف حذف موهای زاید)

حذف موهای زاید به وسیله دستگاه های لیزر ( از شعار تا واقعیت):

برای از بین بردن موهای زاید روش های مختلفی وجود دارد که در حال حاضر رایج ترین، جدیدترین و موثرترین آن ها استفاده از دستگاه های لیزر می باشد. اما با توجه به تغییر ماهیت آن از جنبه درمانی به جنبه اقتصادی، تصورات و ادعاهای اشتباهی ترویج یافته است. لذا شرکت رویان مهر پرتو (ونوس) بعنوان تولیدکننده و واردکننده این دستگاه ها خود را موظف می داند که اطلاعاتی را در این زمینه به پزشکان و استفاده کنندگان از این دستگاه ها ارایه دهد.

انواع دستگاههای مورد استفاده جهت از بین بردن موهای زاید عبارتند از:

  • لیزر الکساندرایت (Alexandrite Laser)
  • لیزر دایود (Diode Laser)
  • لیزر Long Pulsed Nd:YAG
  • انواع دستگاههای IPL/Elight و تکنولوژی به روز SHR

همه دستگاه های فوق به اسم لیزر شناخته می شوند اما باید توجه داشت که دستگاه های لیزر متفاوت از آی پی ال ها می باشند. لیزرها تک طول موج هستند  و هریک از آن ها با توجه به طول موج منحصربفرد خود دارای عمق نفوذ خاصی می باشد که کاربرد هریک را متفاوت می سازد.

همانطور که در نمودار فوق مشاهده می فرمایید هر لیزر طول موج منحصربفرد خود را دارد و تمام نورهای خارج شده از آن دارای همان طول موج مشخص می باشد. اما دستگاههای Ipl/Elight از لامپ های زنون استفاده می کند که طیف وسیعی از نور را شامل می شود.( معمولا 400 تا 1200 نانومتر)

در هر دستگاه آی پی ال فیلترهای مختلفی تعبیه شده است که با قرار دادن هریک از آن ها در مسیر خروجی لامپ زنون تعدادی از طول موج های مشخص را حذف می کند و طول موج دلخواه را جهت کاربرد موردنظر در اختیار استفاده کننده قرار می دهد. لذا دستگاه های آی پی ال لیزر نیستند و می توان از آن ها به عنوان شبه لیزر یاد کرد. مزیت آی پی ال اینست که برای کاربردهای مختلف می توان از آن استفاده کرد. اما لیزرها به دلیل تک طول موج بودن تک کاربرد هستند. پس برای هریک از درمان های حذف موهای زاید، جوانسازی، حذف ضایعات عروقی و ضایعات رنگدانه ای باید از لیزرهای مخصوص هریک استفاده کرد. در صورتی که یک دستگاه آی پی ال با کیفیت تمامی درمان های فوق را با یک دستگاه انجام می دهد.

از طرف دیگر رابطه مستقیمی بین طول موج و عمق نفوذ وجود دارد. هرچقدر طول موج بیشتر شود عمق نفوذ هم بیشتر می شود. دلیل اینکه لیزرهای الکساندرایت در از بین بردن موهای نازک عملکرد مطلوبی ندارند همین موضوع می باشد. لیزر الکساندرایت دارای طول موج 755 نانومتر می باشد که برای از بین بردن موهای معمولی مناسب می باشد ولی موهای کرکی که دارای عمق کمتری هستند کاندید مناسبی برای لیزر الکساندرایت نمی باشند. پس بهترین دستگاه برای از بین بردن موهای نازک و کرکی آی پی ال ها هستند که باتوجه به تغییر فیلتر و طول موج می توان عمق نفوذ را به دلخواه تغییر داد. پس باتوجه به عمق و ضخامت هر مو باید دستگاه مناسب همان را انتخاب کرد.

لیزر چگونه باعث از بین رفتن موهای زاید می شود؟

نمودار زیر میزان جذب ملانین و هموگلبین را در طول موج های مختلف نشان می دهد. ملانین هدف اصلی لیزرهای حذف موهای زاید می باشد. نور لیزر تابیده شده توسط ملانین مو جذب می شود و باعث افزایش حرارت در ریشه مو شده و آن را از بین می برد. لذا هرچقدر ملانین مو بیشتر باشد (یعنی مو مشکی تر باشد) انرژی بیشتری را جذب کرده و سریع تر و راحت تر از بین می رود. 

نکته قابل توجه دیگر اینست که همان اندازه که موهای مشکی تر جذب انرژی بهتری دارند، پوست های تیره تر هم انرژی بیشتری را در سطح پوست جذب می کنند و احتمال سوختگی و عوارض دیگر را افزایش می دهد.

پس مناسب ترین افراد برای حذف موهای زاید با لیزر کسانی هستند که دارا ی پوست روشن و موهای تیره می باشند. این افراد با دستگاه های با کیفیت معمولی هم جواب رضایت بخشی را دریافت می کنند اما تفاوت کیفیت دستگاه های مختلف زمانی مشخص می شود که افراد با پوست های تیره و موهای روشن تر مورد درمان قرار گیرند. 

موضوع قابل بحث دیگر برگشت پذیری موهای از بین رفته می باشد. هیچکدام از دستگاه های ذکر شده موها را بطور دائم از بین نمی برند، بلکه تعداد موها را کم می کنند و یا موها را به حالت خواب طولانی مدت می برند. توجه داشته باشید که لیزر Hair removal  نیست بلکه Hair Reduction می باشد. 

دستگاههای با کیفیت معمولا پس از 4-8 جلسه 80 درصد موها را از بین می برند و فقط حدود 20-30 درصد آن ها برگشت دارند که باید تقریبا هر یک سال 1-2 جلسه لیزر را تکرار کنند. 

جدول مقایسه حذف موهای زاید با لیزرهای مختلف:

لذا باتوجه به مطالب بیان شده، نقش پزشک یا اپراتور در تشخیص عمق هدف، نوع پوست و مو و در نهایت تنظیم پارامترهای دستگاه بسیار بسیار مهم می باشد. ولی متاسفانه این موضوع بسیار سرسری گرفته شده و همین توجه ناکافی باعث شده است که شاهد عدم رضایت در استفاده از دستگاه های لیزر باشیم. هر روش و دستگاه دارای مزایا و معایب خود می باشد. بهترین نتیجه زمانی مشاهده خواهد شد که اپراتور با توجه به تمام عوامل تاثیر گذار یک یا ترکیبی از چند دستگاه را متناسب با وضعیت هر مراجعه کننده انتخاب نماید.

                                                                                                               با تشکر از توجه شما

                                                                                               بخش علمی شرکت رویان مهر پرتو (ونوس)

نظرات کاربران
هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است! اولین را شما ثبت کنید.
ارسال نظر

آخرین مطالب

کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی - کرمان - تابستان 96 با ما همراه باشید در کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی در کرمان - تیرماه 96 برای کسب اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام ما به آدرس venus_rent_group@ مراجعه نمایید.
کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی - شیراز - بهار 96 کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی گروه ونوس در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز - اردیبهشت ماه 96 با تشکر از حضور صمیمانه همه شما عزیزان
ورک شاپ ها و کارگاه های آموزشی پوست مو وزیبایی در استان ها گروه مهندسی پزشکی ویرا مفتخر است با برگزاری کارگاه های آموزشی بصورت دوره ای در استان های مختلف کشور عزیزمان ایران، گامی بلند در جهت بهبود سطح آموزش و معرفی جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه پوست مو و زیبایی برداشته باشد.
اولتراشیپ تکنولوژی منحصربفرد و فوق پیشرفته لاغری غیرتهاجمی اولتراشیپ برترین دستگاه غیرتهاجمی دارای تاییدیه سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) برای شکل دادن بدن (بادی شیپینگ) با استفاده از امواج اولتراسونیک متناوب است که با تکنولوژی منحصربفرد و برتر خود همراه با دوربین فوق پیشرفته 3D Mapping بصورت کاملا انتخابی می تواند چربی نواحی مختلف بدن را از بین ببرد.

پر بازدیدترین مطالب

سفت کردن و بزرگ کردن سینه بدون عمل جراحی یکی از دغدغه های فکری اخیر خانم ها، سایز سینه (بزرگی یا کوچکی) و یا شل بودن و افتادگی آن می باشد. همین عامل باعث شده است که اخیرا شاهد فعالیت گسترده پزشکان و جراحان در این زمینه باشیم. روش های مختلفی جهت انجام این امر وجود دارد: 1- جراحی و کاشت پروتز 2- تزریق ژل یا چربی 3- روش های سنتی مانند ماساژ مخصوص و ورزش و یا استفاده از دارو 4- استفاده از دستگاه های مخصوص بدون عمل جراحی
آر اف فرکشنال آلفا (ALPHA Fractional RF) این سیستم از تکنولوژی رادیو فرکانسی (RF) برای رساندن گرما به لایه های عمیق پوست استفاده می کند و همزمان با استفاده از کولینگ، پوست را خنک نگه می دارد تا درمان بصورت امن و بدون عوارض انجام شود. در این روش در حین درمان، سر هندپیس، امواج رادیوفرکانسی ساطع می کند که حدود شش میلیون بار در هر ثانیه نوسان می کند که باعث سفت شدن کلاژن های موجود و شکل گیری کلاژن های جدید می شود. علاوه بر این، پوست های چروکیده و افتاده با پوست صاف تر و سفت تر جایگزین می شود.
دستگاه بادی آنالایزر و بادی کامپوزیشن چیست؟ داشتن یک تصویر کلی و آنالیز از بدن هر فرد، می تواند راهنمای جامعی برای پزشکان، کارشناسان تغذیه وهمچنین مربیان ورزشی جهت ارائه یک برنامه غذایی و برنامه ورزشی مناسب باشد. امروزه با وجود دستگاه های بادی آنالایزر و بادی کامپوزیشن، این امر تسهیل شده است. دستگاه بادی آنالایزر و بادی کامپوزیشن دستگاهی برای آنالیز کامل بدن است که با ارائه اطلاعات کامل بدن هر فرد و مقایسه نسبت بافت های فرد با مقادیر ایده آل و همچنین ترسیم نمودارهای مربوط به تغییرات پارامترهای مختلف بدن در طول درمان و یا در طول انجام برنامه ورزشی، می تواند میزان پیشرفت و دستیابی به اهداف را تا مرز ایده آل بررسی نماید.
کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی - شیراز - بهار 96 کارگاه آموزشی پوست مو و زیبایی گروه ونوس در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز - اردیبهشت ماه 96 با تشکر از حضور صمیمانه همه شما عزیزان
طراحی و توسعه وب و سیستم های تحت وب از SabooIT